Validity period of passports belonging to the citizens of the Republic of Azerbaijan, who are travelling to Turkey
No:177/20, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Mohammad Javad Zarif, the Foreign Minister of the Islamic Republic of Iran
17 July 2020
No:176/20, The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Sergey Lavrov, the Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation
No:173/20, On July 16, 2020, Foreign Minister Jeyhun Bayramov had a telephone conversation with Turkish Foreign Minister Mevlüt Çavuşoğlu
16 July 2020
No:165/20, Press Release of the Press Service Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan
14 July 2020
STATEMENT of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan as a protest against the repeated violation of the ceasefire regime by the armed forces of Armenia and the provocative attempt resulted in losses during the pandemic