Ağdam rayonunun Ergi düzü adlanan ərazisində tapılan məzarlıqla əlaqədar Ombudsman Səbinə Əliyevanın beynəlxalq ictimaiyyətə M Ü R A C İ Ə T İ
Təəssüflə qeyd etmək istərdik ki, Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş torpaqlarında həyata keçirilən geniş bərpa və quruculuq işləri əsasında aparılan qazıntı və tikinti işləri zamanı erməni vandalizminin qurbanı olmuş insanların qətlə yetirilərək basdırıldığı kütləvi məzarlıqlar aşkar edilməkdədir.
Ağdam rayonunun Ergi düzü adlanan ərazisində aparılan qazıntı işləri zamanı insan skeletinə bənzər sümüklərin tapılması işğal müddətində Ermənistanın törətmiş olduğu müharibə cinayətlərinin növbəti izlərini aşkara çıxarır.
Belə ki, bundan öncə də işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aşkarlanmış kütləvi məzarlıqlarda aparılan araşdırmalar nəticəsində həmin qalıqların Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən əsir və girov götürülərək müxtəlif işgəncələrə məruz qaldıqdan sonra amansızcasına qətlə yetirilən azərbaycanlılara aid olduğuna dair çoxsaylı faktlar əldə edilmişdir.
Dəfələrlə müraciət edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirmir, işarələnməmiş minaların və kütləvi məzarlıqların yerləşdiyi ərazilərin dəqiq xəritələrini Azərbaycan tərəfinə təqdim etmir və bununla da beynəlxalq hüququn hamılıqla qəbul edilmiş norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, bir daha dünya ictimaiyyətinə və beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinə aydınlıq gətirilməsi, işarələnməmiş minaların və kütləvi məzarlıqların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilməsi ilə bağlı qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməyə çağırıram.

Appeal by the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan Sabina Aliyeva to the international community regarding the gravesite found in the Ergi plain of the Aghdam district2023.04.07
Regretfully, we would like to note that during the excavation and construction works carried out on the basis of extensive excavation and construction in the liberated territories of Azerbaijan, mass graves, where victims of Armenian vandalism were killed and buried, are being discovered.
During the excavations, carried out in the area called Ergi Plain of the Aghdam district, the of the bones similar to human skeletons, reveals the next traces of war crimes committed by Armenia during the occupation period.
Thus, as a result of the investigations conducted in the mass graves discovered in the territories liberated from the occupation, many facts were obtained that those remains belong to the Azerbaijanis who were captured and taken hostage by the Armenian armed forces during the First Karabakh War and were mercilessly killed after being subjected to various forms of torture.
Despite repeated appeals, Armenia has not clarified the fate of almost 4,000 missing Azerbaijanis and has not provided accurate maps of the areas of unmarked mines and mass graves to Azerbaijan, thereby grossly violating universally recognized norms and principles of international law.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I once again appeal to the world community and international organizations to take a decisive position in the clarification of the fate of almost 4,000 Azerbaijanis who went missing and also in handing over accurate maps of unmarked mines and mass graves to our country.