Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) Ermənistan tərəfindən törədilən beynəlxalq ekoloji cinayətlərlə bağlı müraciəti
Azərbaycanın beynəlxalq hüquqla tanınmış ərazilərini 30 il müddətində işğal altında saxlayan Ermənistan sülh və insanlıq əleyhinə, habelə müharibə cinayətləri törətməklə yanaşı, regionun ekoloji təhlükəsizliyinə də ciddi zərər vurmuşdur və vurmaqda davam edir. Ermənistanın münbit torpaqlara, su hövzələrinə, atmosferə, meşə fonduna, flora və faunaya, mineral sərvətlərə və enerji mənbələrinə vurmuş olduğu zərər təkcə ölkəmizdə deyil, bütövlükdə regionda ekoloji tarazlığın pozulması ilə nəticələnmişdir. Bütün bunlar Ermənistanın ekoloji cinayətlər törətməsini, ekologiya və ətraf mühitlə bağlı qoşulduğu beynəlxalq konvensiyalarla üzərinə götürdüyü öhdəlikləri yerinə yetirməməsini bir daha sübut edir. Lakin ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatların və beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarının Ermənistanın yaratmış olduğu qlobal təhlükə mənbəyi olan problemə susqunluq nümayiş etdirməsi bizdə dərin təəssüf hissi doğurur.
Ekoloji tarazlığın pozulması ilə nəticələnən cinayətlərin qarşısının alınması, cinayətkarların cəzalandırılması, bu sahədə mövcud beynəlxalq və milli qanunvericilik aktlarının tələblərinin hər bir dövlət tərəfindən icrasının təmin edilməsi qarşıda duran vacib problemlərdən biridir.
Lakin mövcud ikili standartlar, beynəlxalq təşkilatların susqunluğu və cəzasızlıq mühitinin hökm sürməsi Ermənistanın qlobal və regional ekoloji problemlərə səbəb olan cinayətlərini davam etdirməsinə rəvac verir. Ermənistanın regional ekoloji problem yarada biləcək yeni təşəbbüslərindən biri də Azərbaycanla həmsərhəd bölgədə və Türkiyə ilə sərhədə çox yaxın ərazidə - Arazdəyən kəndində 16500 kvadratmetr sahədə illik istehsal gücü 180000 ton olan 70 milyon dollarlıq iri metallurgiya zavodunu inşa etmək istəyidir. Həmin ərazidə belə bir yeni zavodun tikilməsi və tullantıların Cənubi Qafqazın ikinci böyük çayı olan Araz çayına axıdılması nəinki bu çayın, eyni zamanda, Arpaçayın çirklənməsinə gətirib çıxara bilər. Tikiləcək zavodun fəaliyyəti nəticəsində havaya buraxılan zəhərli qaz fauna və floraya ciddi təsir göstərəcək. Həmçinin metallurgiya zavodu fəaliyyətə başlayarsa, geniş zolaqda ətraf mühitin, ekosistemin pozulmasına, havanın zəhərli tullantılarla çirklənməsinə səbəb olacaq. Bununla Ermənistan yenə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının Transsərhəd kontekstdə ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi haqqında Konvensiyasının (Espo Konvensiyası) müddəalarını da kobud surətdə pozur. Ermənistanın da iştirakçısı olduğu bu konvensiyanın müddəalarına görə, iştirakçı dövlətlər öz ərazisində planlaşdırdığı iri təsərrüfat fəaliyyətinin digər ölkələrin ərazisinə mənfi ekoloji təsiri olduğu halda bu fəaliyyəti həmin ölkənin müvafiq qurumları ilə razılaşdırılmalı, ətraf mühitə təsirin qiymətləndirilməsi ilə bağlı sənəd hazırlanmalıdır.
Bundan əlavə, istismar müddətinin bitməsinə baxmayaraq, hələ də Ermənistanda fəaliyyət göstərən Metsamor Atom Elektrik Stansiyasının (AES) yalnız Azərbaycan və Ermənistanın özü üçün deyil, bütövlükdə Cənubi Qafqaz üçün real təhlükə mənbəyi olduğunu xüsusilə qeyd etmək lazımdır.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq tərəfimdən hələ 2021-ci il 27 yanvar tarixində “Metsamor AES-in bütün bölgə üçün potensial təhlükəsi barədə” Bəyanat qəbul edilmiş, beynəlxalq təşkilatlar Çernobıl və Fukuşimaya bənzər növbəti fəlakətin qarşısını almaq üçün stansiyanın təcili olaraq bağlanması, işinin təhlükəsiz şəkildə dayandırılması və radioaktiv tullantıların Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin “İstifadə olunan Yanacaq İdarəetməsinin Təhlükəsizliyi və Radioaktiv Tullantıların İdarə Edilməsi Təhlükəsizliyi” haqqında Birgə Konvensiyasının, habelə AŞPA-nın 2007-ci il tarixli, 1588 saylı qətnaməsinin müəyyən etdiyi tələblərə uyğun şəkildə ciddi beynəlxalq nəzarət altına alınması üçün təcili tədbirlər görməyə çağırılmışdır.
Lakin Ermənistan beynəlxalq təşkilatların Metsamor AES-in fəaliyyəti ilə bağlı narahatlıqlarına belə əhəmiyyət verməmiş, bu stansiyanın fəaliyyətini 2026-cı ilə və ondan sonrakı müddətə qədər uzatmışdır.
Onu da qeyd edək ki, Ermənistanın iri mədən müəssisələri – Qacaran mis-molibden zavodunun və Qafan filiz emalı kombinatının, o cümlədən Ley-Liçkivaz qızıl yataqlarının kimyəvi tərkibə malik sularının uzun illər ərzində transsərhəd çay olan Oxçuçaya axıdılması bölgədəki bütün su ehtiyatlarının keyfiyyətinə mənfi təsir göstərir ki, bu da insanların yaşamaq və sağlam ətraf mühitdə yaşamaq hüquqlarını birbaşa təhlükə qarşısında qoyur.
Ermənistanın su mənbələrini qərəzli şəkildə çirkləndirməsi faktlarından biri də əkinçilik üçün yararlı torpaqların suvarılmasını təmin edən Sərsəng su anbarıdır. Yeri gəlmişkən, Avropa Şurasının Parlament Assambleyasının 2016-cı il 26 yanvar tarixli, 2085 saylı qətnaməsində Sərsəng su anbarının texniki parametrlər baxımından uyğunsuzluğunun insanların həyat və sağlamlığı üçün potensial təhlükə yaratdığı, eyni zamanda, ciddi fəlakətlərə yol açacağı vurğulanmış, Ermənistanın hərəkətləri qlobal ekoloji problemlərə gətirib çıxaran təcavüz aktı kimi qiymətləndirilmişdir.
Aparılmış araşdırmalar onu göstərir ki, işğaldan azad olunmuş torpaqlarda məhv edilmiş ekosistemin bərpası üçün uzun illər və külli miqdarda vəsait tələb olunur. Ölkəmiz üçün aktual məsələyə çevrilən, çoxsaylı insan itkilərinə və xəsarətlərə səbəb olan mövcud mina problemi yüz minlərlə keçmiş məcburi köçkünün doğma yurdlarına təhlükəsiz qayıdışını ləngitməklə yanaşı, işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq və bərpa işlərinə, eləcə də sülhə maneə yaradır.
Minalanmış ərazilərin, o cümlədən kütləvi məzarlıqların dəqiq xəritələrinin ölkəmizə təhvil verilməsi ilə bağlı mütəmadi şəkildə beynəlxalq təşkilatlara və aidiyyəti qurumlara müraciətlər etsək də, əfsuslar olsun ki, Ermənistan hökuməti hələ də dəqiq mina xəritələrinin təhvil verilməsi istiqamətində hər hansı bir real addım atmır, müxtəlif bəhanələrlə bu işdən boyun qaçırır. Əksinə, beynəlxalq səviyyədə heç bir təzyiqə məruz qalmadığından daha da ruhlanaraq Azərbaycanın Birləşmiş Millətlər Təşkilatı (BMT) tərəfindən tanınmış və hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərində təxribat-diversiya qrupları vasitəsilə minalama prosesini davam etdirir, öz əməlləri ilə insanların həyat və sağlamlığına, o cümlədən ətraf mühitə ciddi təhlükə yaradır.
Bütün bunlar isə ilk növbədə Ermənistan Respublikasının tərəfdar çıxdığı “Ətraf mühitə istənilən hərbi və ya düşməncəsinə təsir vasitələrindən istifadənin qadağan edilməsi haqqında” 1976-cı il tarixli Konvensiya, “Təhlükəli tullantıların sərhədlərarası daşınmasına və kənarlaşdırılmasına nəzarət haqqında” 1989-cu il tarixli Bazel Konvensiyası, “Sənaye qəzalarının transsərhəd təsiri haqqında” 1992-ci il tarixli Konvensiya və digər beynəlxalq müqavilələr üzrə öhdəliklərinə də məqsədli şəkildə əməl etmədiyini bir daha sübut edir.
Azərbaycan Ombudsmanı olaraq, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatları, beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatlarını, vətəndaş cəmiyyəti institutlarını Ermənistanın törətmiş olduğu ekoloji cinayətlər nəticəsində yaranmış qlobal və regional ekoloji problemlərin həlli, ətraf mühitin mühafizəsi sahəsində mövcud beynəlxalq sənədlərdən irəli gələn öhdəliklərin yerinə yetirilməsi və gələcəkdə bu kimi əməllərin təkrarlanmaması məqsədilə birgə qətiyyətli addımlar atmağa dəvət edirik.

Press release 18 July 2023
Appeal of the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan regarding international environmental crimes committed by Armenia
Armenia has not only committed war crimes against humanity and peace while occupying Azerbaijani territory for 30 years, but it has also seriously endangered the ecological security of the area and is still doing so. The destruction of Armenia's agricultural lands, water basins, atmosphere, forest fund, flora and fauna, mineral resources, and energy sources caused the ecological balance to be disrupted not just in our nation, but also across the rest of the region. All this once again proves that Armenia commits environmental crimes and does not fulfill its obligations under international conventions on ecology and environment. However, we are disappointed that international organizations and international non-governmental organizations (INGOs) working in the field of environmental protection have remained mute on the situation that Armenia has created, which is a source of world risk.
One of the major challenges that exist ahead is preventing crimes that endanger the ecological balance, punishing perpetrators, and ensuring that each state complies with the requirements of the relevant international and national legislative acts.
Nevertheless, existing contradictions, international organizations' silence, and the prevailing impunity enable Armenia to continue its crimes that generate global and regional environmental concerns. One of Armenia's new initiatives that may create a regional environmental problem is the desire to build a large metallurgical plant worth 70 million dollars with an annual production capacity of 180,000 tons on an area of 16,500 square meters in the village of Arazdayan in the region border with Azerbaijan and Turkey. The construction of such a new plant in that area and the discharge of waste into the Araz River, the second largest river of the South Caucasus, may lead to pollute not only this river, but also Arpachay. The toxic gas released into the air as a result of the operation of the plant to be built will have a serious impact on fauna and flora. Moreover, if the metallurgical plant begins to operate, it will cause environmental and ecosystem damage in a wide area and air pollution with toxic waste. With this, Armenia again violates the norms and principles of international law, especially the provisions of the Convention on Environmental Impact Assessment in a Transboundary Context (ESPOO) of the United Nations Economic Commission for Europe. According to the provisions of this convention, which Armenia is also a member, if the large-scale economic activity planned by the participating states in their territory has a negative environmental impact on the territory of other countries, it should be agreed with the relevant institutions of that country, and a document on environmental impact assessment should be prepared.
It should also be highlighted that the Metsamor Nuclear Power Plant (NPP), which continues to operate in Armenia despite having reached the end of its operational period, poses a serious threat to the entire South Caucasus region, not just to Azerbaijan and Armenia.
As the Ombudsman of Azerbaijan, on January 27, 2021, by accepting the Statement "On the potential danger of the Metsamor NPP for the entire region", international organizations called for the immediate closure of the plant, the safe termination of its work, and the disposal of radioactive waste in order to prevent the next disaster similar to Chernobyl and Fukushima. The International Atomic Energy Agency called for immediate measures to be taken under strict international control in accordance with the requirements of the Joint Convention on the Safety of Spent Fuel Management and the Safety of Radioactive Waste Management, as well as PACE Resolution No. 1588 of 2007.
However, Armenia continued to operate the Metsamor NPP until 2026 and beyond, not even paying attention to their concerns or those of international organizations.
It should also be noted that the discharge of chemically-containing water from Armenia's large mining enterprises - the Gajaran copper-molybdenum plant and the Gafan ore processing plant, as well as from the Ley-Lichkivaz gold deposits - into the cross-border river Okchuchay for many years has a negative effect on the quality of all water resources in the region, which directly threatens people's rights to live and live in a healthy environment.
The Sarsang reservoir, which provides irrigation for agricultural areas, is one of the facts of Armenia's deliberate pollution of water sources. In addition, in resolution No. 2085 of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe dated January 26, 2016, it was noted that the contradiction of the Sarsang reservoir in terms of technical parameters poses a threat to people's lives and health, as well as a serious disaster, and Armenia's actions lead to global environmental problems, which considered an aggressive act.
Studies show that it takes many years and plenty of cash to restore the destroyed ecosystem in the liberated lands from occupation. The current landmine problem, which has become an urgent issue for our country and has caused numerous casualties and injuries, delays the safe return of thousands of former internally displaced persons (IDP) to their homelands, and creates an obstacle to peace and large-scale construction works in our liberated territories.
Although we regularly appeal to international organizations and relevant institutions regarding the transfer of accurate maps of mined areas, including mass graves, to our country, unfortunately, the Armenian government still does not take any real steps towards the transfer of accurate mine maps, and with various excuses gives up. On the contrary, Armenia encouraged by the fact that it has not been subjected to any pressure at the international level, and continues the process of mining, which creates danger, through sabotage groups in the territories of Azerbaijan, liberated from occupation, recognized by the United Nations (UN).
The 1989 Basel Convention "On the Control of Cross-Border Transportation and Disposal of Hazardous Waste," the 1976 Convention "On the Prohibition of the Use of Any Military or Hostile Means of Impact on the Environment," and the 1992 Convention "On the Prohibition of the Use of Any Military or Hostile Means of Impact on the Environment" are the main sources of support for all of these. However, it has been demonstrated constantly that it fails to comply with its responsibilities under these and other international agreements.
As the Ombudsman of Azerbaijan, international organizations working in the field of environmental protection, international non-governmental organizations, and civil society institutions are responsible for resolving global and regional environmental problems caused by Armenian violations of the environment, fulfilling obligations arising from existing international documents in the field of environmental protection, and to prevent occurrence of such actions in the future, we invite you to take measures.