Ombudsmanın Ermənistan silahlı qüvvələrinin növbəti təxribatı ilə bağlı müraciəti2023.05.11
Cari il mayın 10-da axşam saatlarında Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələri Basarkeçər rayonunun Zod istiqamətindəki mövqelərindən Ordumuzun üzbəüz mövqelərini müxtəlif növ atıcı silahlardan intensiv atəşə tutmaqla növbəti dəfə təxribat törətmişdir. Nəticədə Azərbaycan Ordusunun hərbi qulluqçuları - Novruzəlizadə Orxan Elxan oğlu həlak olmuş, Mahmudlu Müslüm Vidadi oğlu ağır yaralanmışdır.
Ermənistanın növbəti hərbi təxribatı nəticəsində həlak olmuş hərbçimizə Allahdan rəhmət diləyir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir, regionda sülh quruculuğu prosesində maraqlı olmayan, öz işğalçı siyasətini davam etdirən, insan hüquqlarını kobud şəkildə pozan Ermənistanın hal-hazırda da davam edən hərbi təxribatını kəskin şəkildə pisləyirik.
Azərbaycanın davamlı olaraq təklif etdiyi sülh çağırışlarının əksinə olaraq Ermənistan məqsədli şəkildə regionda vəziyyəti gərginləşdirir, beynəlxalq hüququn və beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini kobud şəkildə pozmaqla yeni münaqişə ocaqlarının yaranması üçün təxribatlar törədir.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili olaraq, bir daha beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, Ermənistan silahlı qüvvələrinin hərbi təxribatlarına dərhal son qoyulması, regionda sülhün bərpası üzrə qəti tədbirlərin görülməsini tələb edirik.

Press release 12 May 2023
We regretfully note that Armenia continues its military provocations aimed at serious violations of human rights, by ignoring Azerbaijan's calls for peace.
On the evening of May 10 of this year, the Armenian armed forces units from their positions in the direction of Zod of Basarkecher district committed further provocation by firing intensively from different types of firearms the opposite positions of our Army. As a result, military servicemen of the Azerbaijan Army - Orkhan Novruzelizade (Elkhan oglu) was killed, and Muslim Mahmudlu (Vidadi oglu) was seriously wounded.
We pray for God's mercy upon the soul of our serviceman who died as a result of the next military provocation of Armenia, express our deepest condolences to his family and relatives, and strongly condemn the persistent military provocation of Armenia, which is not interested in the peace-building process in the region, continues its occupation policy, and grossly violates human rights.
Despite Azerbaijan's continuous appeals for peace, Armenia deliberately escalates the situation in the region, severely breaches the norms and principles of international law as well as international humanitarian law, and commits provocations to create new conflict hotbeds.
As the Commissioner for Human Rights of the Republic of Azerbaijan, we once again appeal to and demand international organizations to put an end immediately the military provocations of the Armenian armed forces, and to take decisive actions for the restoration of peace in the region.