Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkilinin (Ombudsmanın) 4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Aksiyasına Yardım Günü ilə əlaqədar beynəlxalq ictimaiyyətə M Ü R A C İ Ə T İ
Məlum olduğu kimi, BMT Baş Assambleyasının 2005-ci il 8 dekabr tarixli qətnaməsinə əsasən hər il 4 Aprel - Beynəlxalq Mina Xəbərdarlığı və Mina Aksiyasına Yardım Günü kimi qeyd olunur.
2023-cü il üzrə “Minatəmizləmə prosesi gözləyə bilməz” kampaniyası çərçivəsində keçirilən bu günün əsas məqsədi minalarla çirklənməyə məruz qalmış ərazilərə diqqət çəkməkdir.
Təəssüflə qeyd etmək lazımdır ki, Ermənistan Respublikası 30 ilə yaxın bir dövr ərzində Azərbaycan Respublikasının Qarabağ və Şərqi Zəngəzur bölgəsindəki şəhər və rayonlarımızı yalnız işğal altında saxlamaqla kifayətlənməmiş, insanların həyat və sağlamlığına zərər vermək məqsədilə həmin əraziləri kütləvi şəkildə minalamışdır.
2020-ci il 10 noyabr tarixində imzalanmış üçtərəfli Bəyanatdan sonrakı dövrdə işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə baş vermiş çoxsaylı mina partlayışları nəticəsində hərbi qulluqçularla yanaşı, mülki şəxslər də mina terrorunun qurbanı olmuşdur.
Ermənistan tərəfi isə nəinki ötən dövr ərzində ərazilərimizdə basdırdığı minaların dəqiq xəritələri haqqında ölkəmizə məlumat verməkdən yayınır, təxribat-diversiya qrupları vasitəsilə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizi yenidən minalarla çirkləndirməkdə davam edir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin məlumatına görə Vətən müharibəsindən sonrakı dövr ərzində 289 nəfər vətəndaş mina və digər partlayıcı sursatların qurbanına çevrilmişdir ki, onlardan 51 nəfəri həlak olmuş, 238 nəfər xəsarət almışdır. Ümumilikdə 1991-ci ildən indiyə qədər baş vermiş mina hadisələri nəticəsində 357 nəfəri uşaq, 38 nəfəri isə qadın olmaqla, 3368 nəfər mina partlayışından həlak olmuş və ya xəsarət almışdır.
Çoxsaylı insan itkilərinə, ağır xəsarətlərə və əlilliyə səbəb olan mövcud mina problemi azad edilmiş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı tikinti-quruculuq və bərpa işlərinə, eləcə də sülhə ciddi maneə yaradır.
Uzun illərdir ki, Ermənistanın etnik təmizləmə və işğal siyasəti nəticəsində öz ata-baba yurdlarını tərk etmək məcburiyyətində qalmış keçmiş məcburi köçkünlərimizin təhlükəsiz qayıdışının təmin olunması üçün ilk növbədə həmin ərazilər minalardan təmizlənməli, orada tamamilə məhv edilmiş infrastruktur bərpa edilməlidir.
Dəfələrlə tələb edilməsinə baxmayaraq, Ermənistan məqsədli şəkildə minaladığı ərazilərin dəqiq xəritələrini hələ də ölkəmizə təqdim etməmişdir.
Ermənistan işğaldan azad edilmiş ərazilərimizi minalamaqla beynəlxalq humanitar hüququn norma və prinsiplərini, xüsusilə də Müharibə qurbanlarının müdafiəsi haqqında 1949-cu il 12 avqust tarixli Cenevrə konvensiyalarının və I Əlavə Protokolunun tələblərini pozmuş və bunu rəsmi şəkildə bəyan etməklə beynəlxalq ictimaiyyətə açıq hörmətsizlik nümayiş etdirmişdir.
Hesab edirik ki, bütün dünya ictimaiyyəti insanların yaşamaq, təhlükəsiz yaşamaq və sağlamlığın qorunması hüquqlarının müdafiəsi naminə mina terroruna qarşı mübarizədə həmrəy olmalıdır.
Bununla əlaqədar insan hüquqları sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq və regional təşkilatlara, müxtəlif ölkələrin milli insan hüquqları təsisatlarına ünvanlandığımız bəyanat və müraciətlərdə, habelə xüsusi hesabatımızda işğaldan azad edilmiş ərazilərdə mina problemi ilə bağlı faktlar təqdim olunaraq, onlardan mandatları çərçivəsində təcili tədbirlərin görülməsi tələb edilmişdir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Ermənistanın Azərbaycana qarşı yaratmış olduğu mina təhlükəsi ilə bağlı bu günədək narahatlıq ifadə etməməsi və bununla bağlı təsirli tədbirlər görməyə maraq göstərməməsi təəssüf hissi doğurur.
Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) olaraq, bir daha dünya ictimaiyyətinə müraciət edərək mövcud problemin aradan qaldırılması ilə bağlı qətiyyətli mövqe nümayiş etdirməyə və minatəmizləmə prosesinə dəstək verməyə çağırıram.

Press release 05 April 2023
APPEAL of the Human Rights Commissioner (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan to the international community on April 4 - International Mine Awareness and Mine Action Assistance Day
As it is known, according to the resolution of the UN General Assembly dated December 8, 2005, April 4 is celebrated every year as International Mine Awareness and Mine Action Assistance Day.
The main purpose of this day, which is held within the framework of the 2023 "Demining process cannot wait" campaign, is to draw attention to areas affected by mine contamination.
It should be noted with regret that the Republic of Armenia was not satisfied with only occupying our cities and regions in the Karabakh and Eastern Zangezur region of the Republic of Azerbaijan for nearly 30 years, but also mined those areas massively in order to harm people's lives and health.
In the period after the tripartite Declaration signed on November 10, 2020, as a result of numerous mine explosions that occurred in our territories freed from occupation, in addition to military personnel, civilians were also victims of mine terrorism.
The Armenian side not only avoids informing our country about the exact maps of the mines it buried in our territories during the past period, but continues to pollute our territories freed from occupation with mines again through subversion-sabotage groups.
Thus, according to the information of the Demining Agency of the Republic of Azerbaijan, 289 citizens became victims of mines and other explosive munitions during the period after the Patriotic War, of which 51 people were killed and 238 people were injured. In total, 3368 people have been killed or injured by mine explosions, including 357 children and 38 women, as a result of mine incidents that have occurred since 1991.
The current landmine problem, which has caused numerous casualties, serious injuries and disabilities, poses a serious obstacle to large-scale construction and rehabilitation in our liberated areas, as well as to peace.
In order to ensure the safe return of our former IDPs, who were forced to leave their ancestral lands as a result of Armenia's ethnic cleansing and occupation policy for many years, those areas must first be cleared of mines, and the infrastructure destroyed there must be restored.
Despite repeated requests, Armenia has not yet provided our country with accurate maps of the areas it mined on purpose.
By mining our liberated territories, Armenia violated the norms and principles of international humanitarian law, especially the requirements of the Geneva Conventions of August 12, 1949 and Additional Protocol I on the Protection of War Victims, and by officially declaring this, it showed open disrespect to the international community.
We believe that the entire world community should be united in the fight against mine terrorism for the sake of protecting people's rights to live, live safely and protect health.
In this regard, in our statements and appeals addressed to international and regional organizations operating in the field of human rights, to national human rights institutions of various countries, as well as in our special report, we presented the facts related to the landmine problem in the territories freed from occupation, and requested them to take urgent measures within the framework of their mandates.
It is a pity that the international community has not expressed concern about the threat of mines created by Armenia against Azerbaijan and has not shown any interest in taking effective measures in this regard.
As the Commissioner for Human Rights (Ombudsman) of the Republic of Azerbaijan, I once again appeal to the world community to show a decisive position regarding the elimination of the existing problem and to support the demining process.