Azərbaycan və Filippin arasında siyasi məsləhətləşmələr keçirilmişdir.
3-5 aprel 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov Filippin Respublikasına səfər edib.
Səfəri çərçivəsində 3 aprel tarixində nazir müavini Elnur Məmmədovun Filippin Respublikasının xarici işlər katibi (naziri) Enrike Manalo ilə görüşü baş tutub. Görüşdə ikitərəfli əlaqələrin hazırkı durumu və inkişafı perspektivlərindən söhbət açılıb, bu istiqamətdə əməli nəticələrin əldə edilməsi üçün birgə səylərin vacibliyi vurğulanıb.
4 aprel tarixində Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Filippin Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında ilk dəfə olaraq siyasi məsləhətləşmələr keçirilib. Siyasi məsləhətləşmələrə Azərbaycan tərəfindən xarici işlər nazirinin müavini Elnur Məmmədov, Filippin tərəfindən isə xarici işlər nazirinin müavini xanım Tereza Lazaro rəhbərlik edib.
Məsləhətləşmələr zamanı ikitərəfli münasibətlərin mövcud vəziyyəti, habelə iqtisadi, turizm, energetika, kənd təsərrüfatı, mədəniyyət və təhsil sahələrində qarşılıqlı tərəfdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri müzakirə olunub. Məsləhətləşmələr zamanı E.Məmmədov qarşı tərəfə Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesi, həmçinin işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində aparılın bərpa və quruculuq işləri barədə geniş məlumat verib. Həmçinin, Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına (QH) sədrliyi çərçivəsində fəaliyyəti ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, regional və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində QH-ASEAN, İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı-ASEAN əməkdaşlıq perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq təhlükəsizlik məsələləri ətrafında müzakirələr aparılıb.
Məsləhətləşmələrin sonunda iki ölkə arasında ilk dövlətlərarası sənəd “Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi ilə Filippinin Respublikasının Mədəniyyət və İncəsənət üzrə Milli Komissiyası arasında mədəniyyət sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu”nun imzalanma mərasimi keçirilib.
Həmçinin, Manilaya səfəri zamanı E.Məmmədov “Manila Times” İnformasiya agentliyinə müsahibə verib. Müsahibədə iki ölkə arasında ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti, bu əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsi və möhkəmləndirilməsi istiqamətində mövcud gələcək perspektivləri haqqında suallar cavablandırıb, eləcə də Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşması prosesi, həmçinin işğaldan azad olunmuş Azərbaycan ərazilərində aparılın bərpa və quruculuq işləri barədə ətraflı məlumat verib.

Press release 05 April 2023
No:195/23, press information on the visit of Deputy Minister of Foreign Affairs Elnur Mammadov to the Republic of the Philippines
On April 3-5, 2023, Deputy Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan Elnur Mammadov visited the Republic of the Philippines.
As part of his visit, Deputy Minister Elnur Mammadov met with Enrique Manalo, Secretary of Foreign Affairs (Minister) of the Republic of the Philippines on April 3. At the meeting, the current situation and development prospects of bilateral relations were discussed, and the importance of joint efforts to achieve practical results in this direction was emphasized.
On April 4, political consultations were held between the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of the Philippines for the first time. The political consultations were led by Azerbaijan's Deputy Foreign Minister Elnur Mammadov, and the Philippines' Deputy Foreign Minister Mrs. Tereza Lazaro.
During the consultations, the current state of bilateral relations, as well as issues of expanding mutual partnership in economic, tourism, energy, agriculture, culture and education fields were discussed. During the consultations, E. Mammadov gave extensive information to the other party about the process of normalization of Azerbaijan-Armenia relations, as well as about the restoration and construction works carried out in the territories of Azerbaijan freed from occupation. Also, views were exchanged on the activities of the Non-Aligned Movement (NAM) of Azerbaijan within the framework of the chairmanship, discussions were held on the prospects of NAM-ASEAN, Economic Cooperation Organization-ASEAN cooperation and regional and international security issues of mutual interest within the framework of regional and international organizations.
At the end of the consultations, the signing ceremony of the first intergovernmental document "Memorandum of Understanding on cooperation in the field of culture between the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the National Commission for Culture and Arts of the Republic of the Philippines" was held.
Also, during his visit to Manila, E. Mammadov gave an interview to "Manila Times" Information Agency. In the interview, he answered questions about the current state of bilateral relations between the two countries, the current future prospects for the further development and strengthening of these relations, as well as the process of normalization of Azerbaijan-Armenia relations, as well as detailed information about the restoration and construction works carried out in the territories of Azerbaijan freed from occupation.