Mətbuat şərhi 17 oktyabr 2023
Oktyabrın 10-da Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov İndoneziya Respublikasının inzibati və bürokratik islahatlar naziri Abdullah Azvar Anas ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan ilə İndoneziya arasında qarşılıqlı hörmət və dostluğa əsaslanan münasibətlərin mövcud olduğu vurğulanaraq, ötən ilin iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin yaradılmasının 30-cu ildönümü ilə əlamətdar olduğu qeyd edilib.
Siyasi sahədə uğurlu əməkdaşlıq barədə söhbət açan Ə.Əsədov beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı və İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində qarşılıqlı dəstəyi bu əməkdaşlığın mühüm faktorlarından biri kimi dəyərləndirib.
Tərəflər ölkələr arasında vətəndaşlara dövlət xidməti sahəsində uğurlu əməkdaşlığın mövcudluğunu təsdiq edərək 2017-ci ildə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi ilə İndoneziyanın İnzibati və Bürokratik İslahatlar Nazirliyi arasında imzalanan əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumunun icrası ilə əlaqədar fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edilib ki, Memorandumun icrası çərçivəsində İndoneziyada “ASAN xidmət” modeli əsasında Dövlət Xidmətləri mərkəzləri fəaliyyət göstərməkdədir. Bundan əlavə, İndoneziya tərəfinin müvafiq sahə üzrə fəaliyyət göstərən dövlət qulluqçularına “ASAN xidmət” ekspertləri tərəfindən ölkəmizdə müxtəlif istiqamətlər üzrə mütəmadi olaraq təlimlər keçirilir.
Görüşdə, həmçinin iki ölkə arasında sərmayələrin qoyuluşu, enerji, humanitar və bir çox digər sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi perspektivləri müzakirə olunub.

Press release 17 October 2023
Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov has met with Minister of Administrative and Bureaucratic Reform of the Republic of Indonesia Abdullah Azwar Anas.
PM Ali Asadov highlighted the Azerbaijan-Indonesia relations based on mutual respect and friendship, noting that last year marked the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between the two countries.
The Azerbaijani PM also mentioned successful cooperation between the two countries in the political sphere, describing the mutual support demonstrated within the international organizations, including the United Nations (UN), Non-Aligned Movement (NAM) and the Organization of Islamic Cooperation (OIC) as an important factor in this regard.
They also noted the successful cooperation in the sphere of provision of public service to citizens, and exchanged views on the implementation of the Memorandum of Understanding on cooperation between the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Administrative and Bureaucratic Reform of the Republic of Indonesia signed in 2017.
The sides noted that within the framework of the implementation of MOU, the State Services centers based on the “ASAN Service” model are currently operating in Indonesia.
The meeting also saw discussions on prospects for expansion of bilateral cooperation in the fields of investments, energy, humanitarian and other spheres.