Mətbuat şərhi 25 sentyabr 2023
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri Fadli Zonla görüşüb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) 2023-cü ilin 20-23 sentyabr tarixlərində Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri Fadli Zon ilə görüşüb.
Görüşdə Asiya Parlament Assambleyasının daimi komitəsinin Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən iclasında müzakirə olunan məsələlərin aktuallığı vurğulanaraq, APA-nın Asiya dövlətlərinin parlamentləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində vacib rolu qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan və İndoneziya arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti ilə bağlı məmnunluq ifadə olunub. Qeyd olunub ki, ötən il diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümü qeyd olunan Azərbaycan və İndoneziya bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən, BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq qurumlarda yaxın əməkdaşlıq edir.
Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri bir sıra sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da uğurla inkişaf edir. Spiker Sahibə Qafarova, xüsusilə, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığı qeyd edərək, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin Parlament Şəbəkəsinin Madriddə keçirilən təsis konfransında, həmçinin, İndoneziya nümayəndə heyətinin bu təşkilatın 2022-ci ildə Bakı Konfransında iştirakını qeyd edib. O, eyni zamanda, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunmasını xatırladaraq, bu təşkilat çərçivəsində də əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova İndoneziyaya səfəri, bu ölkənin Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə görüşləri, iki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinin inkişaf perspektivləri barədə də fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri, həmçinin Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədən sonra regionda vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verib.
İndoneziya Nümayəndələr Palatasının komitə sədri Fadli Zon nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edərək, APA-nın tədbirinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb. O, ölkəsinin Azərbaycanla bir çox sahələrdə münasibətlərin daha da inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. O, bu əlaqələrin parlamentlərimiz arasında da uğurla davam etdirildiyini, Milli Məclisin sədrinin İndoneziyaya işgüzar səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlərin bu mənada əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

Press release 25 September 2023
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Fadil Zon who chairs the Inter-Parliamentary Co-operation Committee of the People’s Representative Council of the People’s Consultative Assembly (legislature) of the Republic of Indonesia who had come to Baku for the meeting of the Asian Parliamentary Assembly’s Standing Committee on Social and Cultural Affairs (20-23.09.2023).
The relevance of the subjects discussed at the APA committee meeting and the Assembly’s considerable role played in broadening co-operation amongst the Asian national parliaments were both brought up in the course of the conversation.
Also, it was agreed that the current state of relations between Azerbaijan and Indonesia was satisfactory. The bilateral diplomatic relations had turned thirty last year; both states co-operate closely in several international organisations the UN, the Non-Aligned Movement and the Organisation of Islamic Co-operation included.
It was further said that our countries’ ties of friendship and co-operation progressed in several areas including interaction between our legislative assemblies. Speaker Sahiba Gafarova emphasised the co-operation going under the aegis of the Non-Aligned Movement Parliamentary Assembly, adding that Speaker of the People’s Representative Council of the Indonesian legislature Puan Maharani had attended both the Network’s inception congress in Madrid and the new organisation’s first conference in Baku in 2022. Also, Mrs Gafarova recalled the observer status in the ASEAN Inter-Parliamentary Assembly granted to Azerbaijan before underscoring the importance of connexions in that organisation, too.
Sahiba Gafarova then talked about her own trip to Indonesia, meetings with Puan Maharani and the growth prospects of the two-way inter-parliamentary ties.
The situation in our region following Azerbaijan’s victory in the Patriotic War, the large-scale restoration of the Azerbaijani provinces rid of occupation and the steps taken to bring the former IDP back to their native lands were all covered in the conversation as well.
The committee head of the People’s Representative Council of the People’s Consultative Assembly Fadil Zon said his thanks for the hospitality extended to his delegation before congratulating Speaker Sahiba Gafarova on the high organisational standards that the APA event held in Baku had set. Indonesia attaches a great importance to furthering her relations with Azerbaijan in many areas; it is necessary to see to it that those relations go forward, including between our parliaments, according to Mr Zon who stressed the relevant significance of the meetings that the Speaker of the Milli Majlis had had during her working visit to Indonesia.