Mətbuat şərhi 07 may 2024
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının Parlamentlərarası Assambleyasının Baş katibi ilə görüşüb (02/05/2024))
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda keçirilən VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Cənub-Şərqi Asiya Dövlətləri Assosiasiyasının Parlamentlərarası Assambleyasının (AİPA) Baş katibi Siti Rozaimeriyanti Dato Haji Abdul Rahman ilə görüşüb.
Görüşdə ölkəmizin evsahibliyi ilə keçirilən Forumun əhəmiyyəti və müzakirə olunan mövzuların aktuallığı barədə fikirlər səsləndirilib. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunun Azərbaycan Prezidentinin təşəbbüsü ilə “Bakı Prosesi” əsasında yaradıldığını, bu Forumun hazırda mədəniyyətlərarası dialoq, dünyamızı narahat edən, birgə səylər və əməkdaşlıq tələb edən məsələlər üzrə açıq müzakirələr üçün beynəlxalq səviyyədə mühüm platformaya çevrildiyini bildirib.
Söhbət zamanı Forum çərçivəsində keçirilən "Mədəni irsin qorunmasında qanunvericiliyin və qabaqcıl təcrübələrin rolu" mövzusuna həsr olunmuş Parlamentlərarası Konfransın sözügedən mövzunun parlamentarilər tərəfindən müzakirəsi və qanunverici orqanlar arasında dialoqun daha da dərinləşdirilməsi baxımından önəmi diqqətə çatdırılıb.
Görüşdə Milli Məclis ilə Parlament Assambleyası arasında əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə edilib. Qeyd olunub ki, Azərbaycan parlamenti parlament diplomatiyası çərçivəsində Asiya ölkələrinin parlamentləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin gücləndirilməsinə xüsusi önəm verir. Bu baxımdan Milli Məclis müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın inkişafına təkan verən AİPA ilə əməkdaşlığa xüsusi diqqət yetirir. Bildirilib ki, Parlamentlərarası Assambleyanın 2022-ci ildə Kamboca Krallığında keçirilmiş 43-cü Baş Assambleyasının Plenar Sessiyasında Azərbaycan Milli Məclisi təşkilata müşahidəçi üzv kimi qəbul edilib. Bu, Azərbaycanın bu təşkilatla əməkdaşlığının daha da dərinləşməsinə xidmət edir.
Söhbət zamanı həmçinin xatırladılıb ki, 2023-cü ilin martında Manamada Azərbaycan parlamentinin sədrliyi ilə AİPA ilə Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi arasında da Əməkdaşlıq Memorandumu imzalanıb. Sözügedən sənəd parlament diplomatiyasının, dialoqun və əməkdaşlığın inkişafına töhfə verən qarşılıqlı faydalı əlaqələrin daha bir nümunəsidir.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Secretary General of Inter-Parliamentary Assembly of the Association of Southeast Asian Nations (02.05.2024))
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with Siti Rozaimeriyanty binti Abdul Rahman, Secretary General of the Inter-Parliamentary Assembly of the Association of Southeast Asian Nations who is in our country to take part in the VI World Forum on Intercultural Dialogue.
The significance of the Forum that our country is hosting and the relevance of the subjects discussed were underlined during the meeting. Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova remarked that the World Forum on Intercultural Dialogue had been established on the basis of the ‘Baku Process’ upon the instance of President Ilham Aliyev of Azerbaijan and has to date become an important international platform supporting intercultural dialogue and open discussions about our world’s concerns that require combined effort and collaboration.
The Inter-Parliamentary Conference The Role and Best Practices of the Legislature in the Protection of Cultural Heritage held on the margins of the Forum was emphasised as an important opportunity for parliamentarians to discuss the subject-matter and as a momentum in the context of a continued deepening of the dialogues between the legislative assemblies.
In addition, they discussed issues related to the co-operation between the Milli Majlis and the AIPA. The special importance that the Parliament of Azerbaijan attaches to strengthening the bilateral and multilateral ties with the parliaments of Asian countries in the context of parliamentary diplomacy was underscored as well. It is in view of this that the Milli Majlis pays special attention to the co-operation with the AIPA, which, in turns, contributes to the advancement of the diversely-sectored interaction. The Milli Majlis of Azerbaijan was admitted to the Organisation as an observer member at the plenary session of the 43rd General Assembly of AIPA held in the Kingdom of Cambodia in 2022, it was mentioned. This serves to further deepen Azerbaijan's co-operation with this structure.
The Memorandum of Co-operation inked between the AIPA and the Parliamentary Network of the Non-Aligned Movement under the Azerbaijani presidency in Manama in March 2023 was brought up as well. That document, it was said, was a further token of the mutually advantageous relations that promote the development of parliamentary diplomacy, dialogue and co-operation.