Mətbuat şərhi 04 may 2023
No:236/23, Xarici işlər naziri Ceyhun Bayramovun ABŞ Prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Ceyk Sallivan ilə görüşünə dair mətbuat məlumatı
3 may tarixində Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Amerika Birləşmiş Ştatlarına işgüzar səfəri çərçivəsində ABŞ Prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə müşaviri Ceyk Sallivan ilə görüşüb.
Əsas müzakirələrin Azərbaycanla Ermənistan arasında normallaşma prosesinə həsr olunduğu görüşdə Ermənistanın xarici işlər naziri Ararat Mirzoyan da iştirak edib.
Görüş zamanı, nazir Ceyhun Bayramov Azərbaycanın Ermənistanla sülh prosesinin əsas elementlərinin təşəbbüskarı kimi, bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar edilməsində maraqlı olduğunu, sülh sazişinin razılaşdırılmasının və imzalanmasının əhəmiyyətini vurğulayıb. Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə qarşı addımlarından əl çəkməsinin vacib olduğu qeyd edilib. Bununla yanaşı, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin reinteqrasiyasının ölkənin daxili məsələsi olduğunu, bu istiqamətdə səylərə Ermənistan tərəfinin müdaxiləsinin qəbuledilməzliyini diqqətə çatdırıb.
Nazir eyni zamanda, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə, habelə Ermənistan tərəfindən qəbul edilmiş öhdəliklərə zidd olaraq erməni silahlı qüvvələrin hələ də tam olaraq Azərbaycan ərazisindən çıxarılmamasının ciddi təhdid mənbəyi olduğunu vurğulayıb.
Milli təhlükəsizlik müşaviri Ceyk Sallivan bölgədə sülh və sabitliyin təmin olunmasında, sülh sazişi üzrə danışıqların uğurla nəticələnməsində ABŞ tərəfinin maraqlı olduğunu bildirib.

Press release 04 May 2023
No: 236/23, press information on the meeting of the Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov with the US President's national security advisor Jake Sullivan
On May 3, the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Azerbaijan, Jeyhun Bayramov, met with the National Security Adviser of the US President, Jake Sullivan, as part of his business trip to the United States of America.
Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan also participated in the meeting, where the main discussions were devoted to the process of normalization between Azerbaijan and Armenia.
During the meeting, Minister Jeyhun Bayramov emphasized that Azerbaijan, as the initiator of the main elements of the peace process with Armenia, is interested in establishing peace and stability in the region, and the importance of agreeing and signing the peace agreement. It was noted that it is important for Armenia to stop taking steps against the territorial integrity of Azerbaijan. At the same time, he pointed out that the reintegration of the Armenian residents living in the Karabakh region of Azerbaijan is an internal issue of the country, and the interference of the Armenian side in the efforts in this direction is unacceptable.
At the same time, the minister emphasized that the Armenian armed forces have not yet been completely withdrawn from the territory of Azerbaijan, contrary to the commitments accepted by Armenia, which is a source of serious threat to the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan.
National security adviser Jake Sullivan said that the US side is interested in ensuring peace and stability in the region, and in successfully concluding negotiations on a peace agreement.