7th “Kharibulbul” International Music Festival
Today marks the birthday of the National Leader of the Republic of Azerbaijan, Heydar Aliyev! Azerbaijan celebrates 101st anniversary of birth of National Leader Heydar Aliyev! We remember Heydar Aliyev with deep respect and gratitude!
10 May 2024
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Democratic Republic of Timor-Leste Mr. Jalal Mirzayev met with Mr. Jose Ramos-Horta, President of the Democratic Republic of Timor-Leste (07.05.2024)
07 May 2024
The Chairman of the Committee on foreign and inter-parliamentary relations of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, Mr. Samad Seyidov met with the Chairman of the Committee on Foreign Affairs of the Parliament of the Republic of the Philippines Ms. Maria Rachel Arenas (03.05.2024)
AIPA Secretary General Siti Rozaimeriyanty Dato Haji Abdul Rahman and ASEAN Peace and Reconciliation Institute Executive Director Gusti Agung Vesaka Puja visited BSU (03/05/2024)
Azerbaijan’s Minister of Foreign Affairs Jeyhun Bayramov met on May 2, 2024 with Secretary General of the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN) Inter-Parliamentary Assembly (AIPA) Siti Rozaimeriyanty, who was visiting Azerbaijan to attend the 6th World Forum on Intercultural Dialogue held in Baku.
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Secretary General of Inter-Parliamentary Assembly of the Association of Southeast Asian Nations (02.05.2024))
Ambassador, H.E J.Mirzayev met with the Director General of Customs and Excise Mr. Askolani (26.04.2024)
26 April 2024
The Embassy of Azerbaijan announces Essay Competition under the theme “One Mine-One Life: Landmines in Azerbaijan”.
03 April 2024
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Indonesia H.E. Jalal Mirzayev held a meeting with the Head of the National Library of the Republic of Indonesia E. Aminudin Aziz (03/04/2024)