Azərbaycan Respublikası ilə Timor-Leste Demokratik Respublikası arasında ikitərəfli münasibətlər
05.04.2004-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası vəTimor-Leste Demokratik Respublikası arasında diplomatik münasibətlər qurulmuşdur. Azərbaycan Respublikasının İndoneziyadakı Səfirliyi, eyni zamanda Timor-Lestedə də akkreditə olunmuşdur.
Timor-Leste Prezidenti Jose Ramos-Hortanın Nizami Gəncəvi Beynəlxalq Mərkəzin təşkilatçılığı ilə ”Dünya bu gün: Çağırışlar və ümidlər” mövzusunda 09-11.03.2023-cü il tarixlərində keçirilmiş X Qlobal Bakı Forumunda iştirakı ilə əlaqədar 07.03.2023-cü il tarixində Azərbaycana səfər etmişdir. 07.03.2023-cü il tarixində Azərbaycan respublikasının Prezidenti İlham Əliyevlə görüşmüşdür. Görüş zamanı iki ölkə arasında qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər müzakirə edilmişdir.

Bilateral relations between the Republic of Azerbaijan and the Democratic Republic of Timor-Leste
Diplomatic relations were established between the Republic of Azerbaijan and the Democratic Republic of Timor-Leste on 05.04.2004. The Embassy of the Republic of Azerbaijan in Indonesia is also accredited in Timor-Leste.
Timor-Leste President Jose Ramos-Horta's visit to Azerbaijan on 07.03.2023 in connection with his participation in the X Global Baku Forum held on 09-11.03.2023 under the theme "The World Today: Challenges and Hopes" organized by the Nizami Ganjavi International Center has done On 07.03.2023, he met with the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. During the meeting, a number of issues of mutual interest between the two countries were discussed.
Leoneto Spinhola Ley de Araujo Mantilo, head of the General Department of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs and Cooperation of Timor-Leste (deputy minister level), took part in the Ministerial Meeting of the Coordination Office of the Non-Aligned Movement held in Baku on July 5-6, 2023.